Cahide Serap diğer adı ile Cahide Sonku (Doğum: 27 Aralık 1919 Yemen – Ölüm. 18 Mart 1981, İstanbul) Türk sinemasında ve tiyatrosunda oyuncu. Türk sinemasının ilk kadın film yönetmeni ve ilk kadın yıldızı.

Sanat açısından büyük bir başarı gördüm Cahide Sonku’nun biyografisinde fakat başarı sürdürülebilir olmayınca sonuçun nasıl hüsranla sonuçlanacağını anlatmak istiyorum aslında Cahide Sonku’nun hikayesinde…

16 yaşında iken Darülbedayi‘ye girmiş, zamanla İstanbul Şehir Tiyatroları’nın gözde oyuncuları arasına girmiştir. Muhsin Ertuğrul döneminin önemli sanatçılarındandır. 1933’te “Söz Bir Allah Bir” filmiyle sinemaya geçiş yapmıştır. Daha sonra 1950 yılında kendi adına Sonku Film şirketini kurmuş,, “Fedâkar Ana” filmiyle yönetmenliği denemiştir.

( Dârülbedâyi ya da asıl adıyla Dârü’l-bedâyi-i Osmânî, 27 Ekim 1914 tarihinde İstanbul Belediyesi bünyesinde konservatuvar olarak açıldıktan sonra okul hüviyetinden çıkıp bir tiyatro topluluğuna dönüşen; halen İstanbul Şehir Tiyatroları adıyla varlığını sürdüren sanat kurumunun eski ve ilk ismidir. )

Oyuncu Talat Artemel ile evlenip ayrıldı. Bir süre sonra Fabrikatör İhsan Doruk ile evlenen Sonku’nun bu evlilikten Ender adında (Doğum. 1953) bir kızı oldu. Daha sonra bu eşinden de boşanmıştır.

Gerçek adı Cahide Serap’tır. Sinema dünyasında Cahide Sonku adını kullandı; Yemen’de 1916 yılında Bab-ı Sabah, yani Sabah Kapısı denilen yerde, bir asker kızı olarak dünyaya geldi. Dedesi Yedinci Ordu Komutanı Çorapsız İbrahim Paşa, babası ise dedesinin emrinde görev yapan bir subaydı. Daha sonra İstanbul’a geldiler.

Ailesi, erkek çocuğunu çok sevdiği için daha doğmadan Cahide’nin ablasına Necdet ismini koymuştu. Cahide doğunca da bu geleneği bozmayarak ona savaşan kişi manasına gelen Mücahit adını verdi.

Yemen’den İstanbul’a gelip, babası evlerini terkedince Cahide ve annesi, kendilerini bir anda yoksulluğun içinde buldu.
Önce Halk Evleri Tiyatrosu, 16 yaşında Darülbedayi’ye (Osmanlıdaki ilk konservatuvar ) girmiş, zamanla İstanbul Şehir Tiyatroları’nın gözde oyuncuları arasında girmiştir.

Muhsin Ertuğrul döneminin önemli isimlerindendir. Oynadığı bir oyunda Muhsin Ertuğrul’un ondaki yetenek ve güzelliği fark etmesi üzerine İstanbul Şehir Tiyatroları’nda çalışmaya başlar. Muhsin Ertuğrul’un keşfiyle Darülbedayi’de (1932- İstanbul Şehir Tiyatroları) “Yedi Köyün Zeynebi” ile oyunculuğa başlar. Sonraki yıl 1933 yılında Muhsin Ertuğrul’un rejisörlüğünü yaptığı ”Söz Bir Allah Bir” adlı filmle sinemaya geçer.

1935’de çekilen ve Türk Sinema Tarihine “İlk köy filmi” olarak geçen “Bataklı Damın Kızı Aysel” filmi, Cahide Sonku’ya, Türk sinemasının ilk “star” oyuncusu unvanını getirmiştir. 1949 yılında oynadığı ”Fedakar Ana” filmi sırasında yönetmen Seyfi Havaeri rahatsızlanınca, filmi Cahide Sonku tamamladı. Ve ondan itibaren de hem oyuncu hem de yönetmen olarak filmlere imzasını atmaya başlamıştır.

”Fedakar Ana” filminden sonra 1950 yılında kendi yapım şirketi Sonku Film‘i kuran Cahide Sonku eşi Talat Artemel ve Sami Ayanoğlu ile birlikte “Vatan ve Namık Kemal” filmini yönetir. Yıldız Dergisinin 1951 yılında açtığı yarışmada Vatan ve Namık Kemal “En İyi Film”, Cahide Sonku da “En İyi Kadın Oyuncu” seçilir.

Muhsin Ertuğrul’un direktifleri üzerine bir star olma yolunda ailesini ,arkadaşlarını, özel hayatını bir kenara koyarak sanat aşkıyla çalışmaya başlar. Gerçektende başarısı, güzelliği herkesi büyüler. Ama hiç kimse yalnız yaşayamaz, doğal olarak O da dönemin en meşhur oyuncularından, Talat Ertemel ile 1937 yılında evlenir.

Talat Bey, içki içmeyi seven, kadınların gözdesi bir adamdır. Cahide Sonku, işine fazla düşkün olduğundan zamanla aralarında sorunlar yaşanır. Ve nefret ettiği içki hayatında yer almaya başlar. İkisinin anlaşmazlıkları her geçen gün artar. Boşanırlar. Daha sonra çok zengin işadamı İhsan Doruk’la evlenir. Çok şaşalı bir hayatı yaşamaya başlar.

Ayakkabısından şampanya içirten kadın denir. Kızı Ender’in doğumundan bir müddet sonra boşanırlar. Sonku film’in sahibidir ama bir yangın sonucu herşeyini kaybeder. Beklenmeyen son, “Beklenen Şarkı” filminden sonra gelir.

Zeki Müren’in yükselişine karşın bu filmden kazanılan başarı ve ün, Cahide Sonku için sonun başlangıcı olacaktır. Sonku Film Şirketi’nin, 1963 yılında bir yangın sonucu tabi bir söylentiye göre kundaklanması sonucu deniliyor, tüm filmleri yanan ve servetini yitiren Sonku, alkolle olan dostluğunu ilerletir.

Cahide Sonku hayatının geri kala kısmında kısa bir süre Şehir Tiyatrosu’nda çalıştı daha sonra buradan ayrılan Sonku, içki problemi iyice artar. İş yaşamındaki disiplin de bu yüzden bozumaya başlamıştır. Teklif almamaya başlar. Para sorunları baş gösterir. Son zamanlarda parasızlıktan ispirto içerek, tahta bir kerevetin üzerinde ölmeyi dileyerek geçiren Cahide Sonku, 18 Mart 1981 de Alkadraz Sineması’nda fenalaşarak 64 yaşında hayata veda etmiştir.

Cahit Irgat ile de evlenmiş olup birlikte Cahitler Tiyatrosu’nu kurmuşlardır. Daha sonra boşanmışlar. 1979 yılında Sinema Yazarları Derneği hizmet ödülünü almıştır.

Cahide Sonku’nun tek kızı Ender Doruk hayatını sürdürebilmek için Londra’da bir lokantada garsonluk yapmıştır.

Cahide Sonku’nun Evlilikleri : 1937 yılında Dönemin en meşhur oyuncularından ilk eşi olan Talat Ertemel ile evlenir vebir müddet sonra boşanırlar. Daha sonra çok zengin işadamı fabrikatör olan ve ikinci eşi İhsan Doruk’la evlenir ve Ender adında (d. 1953) bir kız çocuğu var. Bu evliliği de boşanma ile sonuçlanmıştır.

Cahit Irgat ile üçüncü ve son evliliğini yapmış onunla da boşanmıştır.

Filmleri – Oyunculuk (32 Film)
1977Yeşilçam Sokağı
1971 Mıstık (Ülkü Erakalın)
1967 Bizansı Titreten Yiğit (Muharrem Gürses)
1967 Serseriler Kralı (Mehmet Dinler)
1966 Sokak Kızı (Ülkü Erakalın)
1966 At Avrat Silah (Yılmaz Güney)
1966 Çalıkuşu (Osman F. Seden)
1966 El Kızı (Nejat Saydam)
1966 Kovboy Ali (Yılmaz Atadeniz)
1966 Sevda Çiçeğim (Kemal Kan)
1965 Sevgim ve Gururum (Süreyya Duru)
1965 Beyaz Atlı Adam (Remzi Jöntürk)
1965 Düşman Kardeşler (Semih Evin)
1965 Korkusuzlar (Semih Evin)
1965 Yahya Peygamber (Hüseyin Peyda)
1962 Yavru Melek (Osman F. Seden)
1956 Büyük Sır (Talat Artemel)
1955 İlk ve Son (Atıf Yılmaz)
1953 Beklenen Şarkı, yönetmen ve oyuncu
1952 Günahını Ödeyen Adam (C. Y. Kastanof)
1951 Vatan ve Namık Kemal, yönetmen ve oyuncu
1949 Fedakar Ana (Seyfi Hava eri)
1947 Yuvamı Yıkamazsın (Kani Kıpçak)
1946 Kızılırmak-Karakoyun
1946 Senede Bir Gün (Ferdi Tayfur)
1945 Yayla Kartalı (Muhsin Ertuğrul)
1942 Kıskanç (Muhsin Ertuğrul)
1940 Akasya Palas (Muhsin Ertuğrul)
1940 Şehvet Kurbanı(Muhsin Ertuğrul)
1939 Bir Kavuk Devrildi
1934 Bataklı Damın Kızı Aysel (Muhsin Ertuğrul)
1933 Söz Bir, Allah Bir ((Muhsin Ertuğrul)

Filmleri – Yönetmenlik (3 Film)
Büyük Sır 1956
Beklenen Şarkı 1953
Vatan ve Namık Kemal 1951

Filmleri – Yapımcılık (10 Film)
Büyük Sır 1956
Kara Çalı 1956
İlk Ve Son 1955
Bozkurt Obası 1954
Beklenen Şarkı 1953
Günahını Ödeyen Adam 1952
Fahişenin Kızı 1952
Gül dağlı Cemile 1951
Vatan ve Namık Kemal 1951
Fedakar Ana 1949

Filmleri – Senaristlik (1 Film)
Vatan ve Namık Kemal 1951

Son olarak yorumum, yeteneği sayesinde Muhsin Ertuğrul tarafından ”Söz Bir Allah Bir” sinema filmiyle keşfedilip, disiplinli iş hayatı sahibi olduğu yapım firması ”Sonku Film” ofisinde çıkan yangın sonrası büyün serveti kül oluyor. Benim buradan çıkardığım ders insanoğlu büyük başarılar sonrası karşısına çıkan engellere rağmen kötü yola yönelmemelidir. Cahide Sonku bu yangından sonra kendini alkole vurmuş ve düşüşün ilk adımlarını atmıştır.

Zengin olduğu dönemlerde tutum ve davranışlarının onun sevenlerinde bıraktığı kötü intiba ve 18 Mart 1981 de Alkadraz Sineması’nda fenalaşarak 64 yaşında hayata gözlerini yumduğunda cenazesine sadece sekiz kişi gelmiş.

Dış bağlantılar: Cahide Sonku’nun IMDB ( İnternet Movie Database ) Sayfası